Ochočení křečka

Prní seznámení s křečkem - Vezměte do ruky něco chutného a dejte to před křečíka. Vemte ruku a dejte ji před křečíka tak, aby si ji očmuchal. Dotkněte se křečíka a pohlaďte jej po zádech. V případě, že jste mu to nelíbí zopakujte jednou postup od začátku. Dejte před něj ruku a postrčte křečíka na ruku. Pokud se mu to nelíbí nechte jej chvíli o samotě a pokuste se o to po chvíli. Pokud se to podaří, vytáhněte ruku s křečíkem ven z kotce a hlaďte jej.

Vycvičení křečka - Zkuste mu dát nějakou lahůdku, například oříšky, slunečnicová semínka či mouční červi. Těmi křečíka vylákejte ze své skrýše. Svoji ruku přitom nechte úplně v klidnou v kotci či teráriu a lahůdku přitom mějte umístěnou přímo na ruce. Křečík nejspíš po začátečním zaváhání vyje, ale nabízenou pochoutku bude jíst až ve své skrýši. Později se může stát že, se Vás pokusí opatrně kousnout do ruky. Nelekejte se - dokonce když to se jednodušeji říká, než dělá - v opačném případě jeho důvěru zase vzápětí ztratíte.  Po nějakém době si křečík na ruku zvykne tak, jako na zásobník stravy a bude si pamatovat že od ní hrozba nehrozí. Sotva začne přijímat žrádlo z Vaší ruky můžete se zkusit opatrně na něj dotknout. 

V průběhu manipulace s křečíkem se s problémy můžete setkat nenadále, protože křečík - tak jako jak mnoho jiných hlodavců - se orientuje hlavně pachem. Optické rozpoznání u něj sehrává daleko menší roli než u primátů a u lidí. Z toho důvodu se může stát, že křečík bude nervózní z důvěrně známé ruky a může dokonce hryznout. To se může stát například pokud použijete novou vůni, nové mýdlo či z Vás bude cítit jiné žrádlo.  

comments powered by Disqus