Je pro Vás křeček vhodné zvíře?

Před tím, než si křečka pořídíte je důležité se sám sebe zeptat: je pro mě křeček vhodné zvíře? Následující řádky Vám tuto otázku pomohou alespoň částečně vyřešit.

 1. Denní režim křečků: Křečci jsou noční zvířata a proto by Vás mohlo zklamat, že přes den nemusí být vůbec aktivní - křečci  přes den rádi vyspávají. Jste-li podobného ražení jako křečci a býváte vzhůru do noci a měli byste v tuto dobu náladu si hrát s křečky, tento bod splňujete.
 2. Děti a křečci: Křečci jsou často pořizováni malým dětem. V tom může být problém, protože jak již bylo zmíněno v bodu 1, křečci jsou noční tvorové a obecně platí, že když jsou malé děti spát, křečci se probouzejí k životu. O křečky by se také děti mladší osmi let neměli bez dozoru dospělých sami starat. U dětí, které jsou mladší 5ti let dokonce hrozí riziko přenosu některých nemocí z křečka na dítě. 
 3. Křeček, těhotenství a snížená imunita: Křečci mohou přenášet salmonelu. Těhotné ženy i lidé se sníženou imunitou by si tedy křečka neměly pořizovat a měli by se vyhýbat jakémukoliv styku s těmito zvířátky.
 4. Kolik křeček potřebuje místa? Na tuto otázku není jednoduché odpovědět, protože velmi záleží na tom, o jaký druh křečka se jedná. V malém prostoru mohou křečci mezi sebou bojovat a mohou být ve stresu z toho, že v jejich teritoriu se nalézá jiný křeček. Samičky křečků mohou kvůli nedostatku místa zabít a sníst své mladé.
 5. Kolik stojí chov křečka? Koupit si malého křečka obvykle moc nestojí. Většina křečků stojí maximálně několik stokorun. Mnohem dražší je ovšem vybavení, které ke svému životu křeček potřebuje. Příklady vybavení jsou následující a mohou se vyšplhat k několika tisícům:
  • křeččí klec, akvárium nebo jiný druh ubytování
  • podestýlka křečka
  • krabička na přenášení křečka
  • kolečko pro křečka
  • talířek / miska s jídlem pro křečka
  • nádoba na vodu 
  • jídlo pro křečka
  • léky pokud křeček onemocní
  • hračky pro křečka
 6. Máte na křečka čas? S křečkem je třeba si hrát, uklízet po něm, shánět mu nové hračky a starat se o něj v případě, že křeček onemocní. Je třeba si tedy na křečka vyhradit poměrně dost času
 7. Je křeček závazek? Ano, křeček je závazkem na celou dobu svého života. Pokud se o něj dobře staráte, činí tento závazek 2 až 3 roky. V rámci tohoto období bude křeček potřebovat vaší každodenní péči

Před nákupem křečka si tedy dejte velký pozor na to, aby Vás křeček takto nemile nepřekvapil. Máte nějaké další zkušenosti s křečkem? Je ještě něco, co křeček potřebuje? Zmiňte to níže v diskuzi.

comments powered by Disqus