Nemoce křečka

Pokud se Váš křeček nechová jako obvykle je možné, že je nemocný. Příznaky jednotlivých nemocí se mohou drobně odlišovat podle toho, o jaký druh křečka se jedná. Základ a příznaky nemocí jsou však podobné.

Zaklínění lícních vaků - symptomem tohoto nemoci bývá nateklý lícní vak. Ten může být důsledkem načechranou vystýlkou, která se přichytila ve vaku. Zkontrolujte křečíkovi tlamu a vyndejte z ní všechno, co se v ní mohlo zachytit. Současně situaci zkonzultujte se zvěrolékařem.  

Problémy se zrakem - očka křečíka budou hodně těkavá, většinu doby však budou zavřené. Budou vyhlížet mdle a zamračeně. Tento problém může být důsledkem poranění či zánětu. Je třeba mít křečíka v tmavém pokoji a zkonzultovat situaci se zvěrolékařem.  

Sluchové problémy - Když má křečík problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu drbat se okolo uší a třepat hlavou. Taková choroba je důsledkem prazitů či ušního zánětu. Na postupu léčby se domluvte se Vašim zvěrolékařem.  

Zánět pokožky křečka - Pokud má křečík na pokožce suchá loupavá místa, načervenalou pokožce či scházející srst, může se jednat o zánět pokožky. Tu můžou způsobit paraziti, alergie, či špatná výživa. S diagnostikou léčby Vám poradí zvěrolékař. Když má křečík jen úbytek chlupů a přitom se neškrábe nemá načervenalou pokožce ani loupavá místa na pokožce může se jednat o známku stáří. Mnoho křečků se zvětšujícím se věkem snadno ztrácí srst.  

Zánět plic - v průběhu této nemoci se křečík bude třepat a bude se mu těžko dýchat. Může docházet k ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Pokud má Váš křečík tyto symptomy, je třeba obstarat mu v kotci teplo a neprodleně navštívit zvěrolékaře, který proti zánětu předepíše antibiotika.  

Svrab - Svrab je závažný problém, který způsobují roztoči. Jde se o velmi přenosnou choroba, kterou můžou přenášet jiní nemocní křečíci či seno obsahující roztoče. Symptomem je časté drbání křečíka (především kolem uší) suchá loupavá pokožka a evidentní úbytek chlupů (zejména v místě zad). Kolem uší nosánku a genitálií se můžou objevovat strupy. Je třeba křečíka separovat od ostatních a kotec důsledně vyčistit speciálním čistícím prostředkem specializovaným pro kotce malých zvířátek. Z kotce by se mělo zlikvidovat seno a vyměnit je papírovou vystýlkou. Dál je třeba vyhledat zvěrolékaře, který odebere malou část postižené pokožky a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.  

Stáří křečka - když je křečík starší než jeden rok můžou se u něj začít objevovat první symptomy stáří například úbytek chlupů, hmotnosti, suchá pokožka či pomalejší reakce. U většiny křečíků však tyto symptomy stáří projevují daleko později. Ve chvíli, kdy bude křečík pomalejší či bude spát častěji než obvykle, je třeba obstarat mu teplo a současně po něm nevyžadovat tolik pohybu jak dřív. Důležitá je častá kontrola jeho zoubků, protože když by byly zlomené či přerostlé mohl by mít problémy příjímáním potravy. Pokud máte nějaká podezření na choroby urychleně si s křečkem zajděte k zvěrolékaři, protože průběh nemocí u starších křečíků může být o mnoho rychlejší a horší.  

Dehydratace - křeček má vlhkou pusu od slyn, je malátný a špatně dýchá. Může to být důsledkem stresu, vysokou teplotou, či zkaženou vodou v pítku. V průběhu dehydratace je třeba dát křečíkovi vlažnou vodu. Když má kotec na místě kde je velké teplo měli byste ji přesunout na studenější místo. Od velmi chladné vody by křečík mohl dostat plicní šok a umřít. Nic neztratíte konzultací s zvěrolékařem.  

comments powered by Disqus