Jak se křečci přirozeně chovají?

Na této stránce se dozvíte, jaké je přirozené chování křečka ve společnosti jiných křečků, co je pro křečka typické v rámci jeho nálad, kdy je křeček březí a další důležité údaje o křečcích.

Jak křeček jí?

Křečci jsou typičtí tím, že si potravu hromadí. Křeček má proto hromadění připravené speciální vaky, které se nacházejí po obou stranách jeho pusy. Tyto vaky může křečk naplnit tak moc, že zvětší svoji velikost až dvojnásobně. Potravou nashromážděnou v těchto vacích pak může křeček krmit své mladé, nebo tuto potravu křeček může sníst sám.

Sociální chování křečka

Jak se křeček chová mezi jinými křečky? Většina křečků jsou samotáři a jejich umístění s jinými křečky v malém prostoru jim může způsobit poměrně velký stres, který může způsobit, že se křečci chovají velmi agresivně což může vyústit až ve smrt křečka. Některé druhy křečků však dokáží tolerovat společnost. Ruští křečci dokonce tvoří se svými kamarády velmi úzké vazby a jejich oddělení pro ně může být poměrně nepříjemnou záležitost a u těchto křečků se může objevit chování, které se v mnohém podobá lidské depresi. 

Březí křeček

Křečci začínají být březí v závislosti na svém druhu. Například Syrší a Ruští křečcí jsou březí již kolem 4. - 5. týdne svého života. Čínští křečci pak až ve třech až čtyřech měsících svého života. Délka reprodukčního života samiček křečků činí 18 měsíců. U samečků křečků je tato doba mnohem delší. Samičky křečka jsou březí každé čtyři dny a jejich březost je možné poznat podle zarudnutí jejich genitálií a pižmovým pachem, který je z nich cítit. 

Kanibalismus křečka

Ruští a Syrští křečci jsou známi tím, že pokud jsou sameček a samička ponecháni v blízkosti po páření mohou být na sebe velmi agresivní a tato agresivita může způsobit i smrt některého z páru křečků. Při chovu křečků je tedy doporučeno po páření oddělit oba křečky do samostatných klecí. 

Pokud se samička křečka po porodu cítí ohrožená, může se stát, že sní vlastní mláďata. Je proto třeba zabezpečit jí v tomto období důsledný klid.

Diskuse ke křečkům

Máte k výše uvedeným faktům nějaké poznámky? Zajímá Vás něco víc? Zeptejte se níže v diskusi, rádi Vám na otázky zodpovíme nebo budeme rádi, pokud se podělíte s vlastními zkušenostmi z chovu křečků.

comments powered by Disqus